Luty

Ogród Ozdobny:


– prace w przechowalniach

Pod koniec miesiąca sadzimy do doniczek begonię bulwiastą, pacioreczniki czy cantedeskię. Przed posadzeniem kłącza paciorecznika trzeba podzielić tak aby każdy fragment miał jeden duży pąk i kilka korzeni. Doniczki umieszczamy w ciepłym ( 12-16°) i jasnym miejscu.
– zabiegi na powojnikach
Cieplejsza temperatura w lutym może przyspieszyć proces pęcznienia pąków i wówczas trzeba przystąpić do cięcia niektórych gatunków. Powojniki z grupy Vitacella i te kwitnące późno tniemy nad ziemią, nad 2-3 parą oczek, tj. około 20-50 cm nad ziemią.
– cięcie krzewów
Można już przystąpić do cięcia krzewów kwitnących latem (poza hortensja ogrodową – chyba, że chcemy odmłodzić stary krzew). Hortensję bukietową i drzewiastą, tawułę japońską czy budleję przycinamy nisko, nad 3-4 pąkiem licząc od powierzchni ziemi.
– ocieniamy zimozielone i iglaste
Młode rośliny zimozielone i iglaste posadzone w poprzednim sezonie wymagają cieniowania za pomocą specjalnych cieniówek o różnym stopniu zacienienia lub białej agrowłókniny. Materiały te przepuszczają opady i częściowo promienie słoneczne. Ponieważ w lutym słońce świeci już całkiem mocno może spowodować poparzenia liści oraz wzmożoną transpirację roślin. W czasie przedłużających się odwilży rośliny należy podlewać również te w pojemnikach.
– pamiętajmy o trawniku
Przykryty śniegiem trawnik jest szczególnie narażony na niszczenie murawy gdy po nim biegamy czy spacerujemy. Pod ubitym śniegiem brakuje powietrza, więc chodząc po nim zniszczymy murawę bo źdźbła trawy łamią się i przyginają.

Balkony i Tarasy:


– tniemy pelargonie i fuksje

Wietrzymy przechowalnie roślin balkonowych. Sprawdzamy ich stan zdrowotny oraz usuwamy zżółknięte liście. W drugiej połowie miesiąca możemy przystąpić do cięcia pelargonii i fuksji. Przesadzamy je do nowego podłoża i ustawiamy w cieplejszym pomieszczeniu bliżej światła.

Sad:


– prace w zimowy ogrodzie

Na bieżąco kontrolujemy stan drzew i krzewów owocowych. Obfite opady śniegu mogą powodować złamanie konarów starszych drzew. Jeżeli w trakcie zimy gleba na przemian zamarza i rozmarza podczas odwilży, świeżo posadzone drzewka mogą zostać wypchnięte nad powierzchnię ziemi. Możemy temu zaradzić regularnie ugniatając ziemię wokół drzewek.

Warzywnik:


– sąsiedztwo na grządce

W uprawie warzyw należy pamiętać nie tylko o zachowaniu właściwego płodozmianu, istotny jest również wzajemny wpływ jaki rośliny wywierają na siebie. Dobre sąsiedztwo może nieść ze sobą wiele korzyści np. ograniczenie występowania chwastów, zmniejszenie liczby szkodników, chorób. Gatunki uprawiane wzajemnie powinny spełniać przynajmniej jeden spośród następujących warunków:

  • nie powinny sobie wzajemnie przeszkadzać, a zatem nie ograniczać dostępu do światła, wody i składników pokarmowych ( zarówno w części nadziemnej jak i podziemnej);
  • powinny wpływać na zmniejszenie liczby szkodników i występowanie chorób;
  • powinny być tak dobrane aby można je było zbierać sukcesywnie, a nie jednocześnie.

Należy również unikać uprawy po sobie roślin z tego samego gatunku lub z tej samej rodziny.
– przyspieszenie wschodów
Zagony z warzywami wysianymi w listopadzie można w lutym okryć włókniną lub folią perforowaną aby przyspieszyć ich wschody. W czasie sprzyjającej pogody można wysiać pasternak czy pietruszkę, które są dość odporne na niskie temperatury. Pod koniec lutego lub na początku marca można wysiewać rzodkiewkę, szpinak czy roszponkę. Po wysiewie zagony te również przykrywamy włókniną lub folią, aby podnieść temperaturę gleby o kilka stopni.