Marzec

Ogród Ozdobny:


– rozmnażamy przebiśniegi

Po przekwitnięciu dzielimy nadmiernie rozrośnięte kępy przebiśniegów. Podzielone fragmenty kępy sadzimy natychmiast na półcienistym i chłodnym stanowisku.
– nawozimy cebulowe
Wiosną rośliny cebulowe bardzo intensywnie się rozwijają, dlatego w tym okresie wymagają starannego nawożenia. Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe. Roczna dawka nie powinna przekroczyć 100 g/m2.
– pielęgnujmy trawnik
Po zimie trawnik trzeba dokładnie zgrabić, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia organiczne jak mech, suchą trawę, zalegające liście. Zabieg ten nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również pobudza trawę do krzewienia się. Jeżeli na trawniku utworzył się tzw. filc, trzeba za pomocą wertykulatora przeprowadzić wertykulację. Po tym zabiegu murawę zasilamy wiosennymi nawozami zawierającymi dużo azotu. Jeżeli na trawniku są duże ubytki, w puste miejsca dosiewamy trawę i podlewamy.

Balkony i Tarasy:


– sporządzamy sadzonki pelargonii i fuksji

Pelargonie, fuksje czy werbeny długopędowe można teraz rozmnożyć, pobierając z nich sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki powinny mieć długość około 10 cm i przynajmniej dwa węzły. Sadzonki umieszczamy w pojemniku z mieszaniną torfu z piaskiem i przykrywamy folią. Pojemnik ustawiamy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Po ukorzenieniu się sadzonki przesadzamy do skrzynek balkonowych.
– czas na bratki
Pod koniec miesiąca możemy już sadzić bratki. Dzięki swojej odporności na chłody wiosny bratki są doskonałymi towarzyszami roślin letnich. Przedłużają okres kwitnienia ogrodu o dwa miesiące.

Sad:


– wczesne truskawki

Wczesne odmiany zaczynają owocować już w czerwcu. Możemy przyspieszyć ten proces o około 1-2 tygodni przykrywając truskawki białą włókniną lub folią perforowaną. Aby okrycie spełniło zadanie musi być odpowiednio wcześnie rozłożone. Zagony okrywamy już na początku marca. Podczas kwitnienia okrycie musimy usunąć aby pszczoły mogły zapylić kwiaty. Gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków okrycia zdejmujemy. Zbiory przyspieszymy ściółkując glebę czarną agrowłókniną, która podniesie jej temperaturę.
– sadzimy drzewa i krzewy owocowe
Gdy ziemia rozmarznie przystępujemy do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Wczesne sadzenie wydłuża okres na dobre przyjęcie się rośliny i zakorzenienie. Wszystkie drzewa owocowe sadzimy na taką głębokość, aby miejsce szczepienia zawsze znajdowało się kilka centymetrów pod ziemią. Dołek powinien być na tyle szeroki, aby wszystkie korzenie swobodnie się w nim zmieściły. Nie należy skracać korzeni z wyjątkiem złamanych i uszkodzonych. Maliny sadzimy dość płytko, nieco głębiej sadzimy porzeczki i agrest.

Warzywnik:


– sadzenie warzyw cebulowych

Gdy gleba nie jest zbyt mokra, to od połowy miesiąca możemy sadzić cebulę dymkę i czosnek. Należy wybrać stanowisko słoneczne lecz nie należy sadzić ich w miejscu po innych warzywach cebulowych. Szczypiorek i siedmiolatkę sadzimy w rozstawie 30×20 cm, a dymkę i czosnek w rzędach co 20-30×5-10 cm.
– produkcja rozsady
Nasiona wczesnych odmian kapusty białej, czerwonej i włoskiej, kalafiora, brokuła oraz kalarepy wysiewa się do skrzynek wysiewanych lub bezpośrednio do doniczek czy wielodoniczek średnicy 4-6 cm. Rozsadę produkujemy w szklarni lub tunelu foliowym. Temperatura wynosić powinna 16-18°C. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i zasilaniu nawozami. Młodym siewkom warzyw ciepłolubnych jak pomidor, papryka, oberżyna czy ogórki należy zapewnić temperaturę co najmniej 18°C w dzień. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 22-24°C, zaś w nocy powinna być niższa o 3-4°C. Rośliny w dni pochmurne należy doświetlać, by zdrowiej rosły.
– wczesne siewy
W połowie miesiąca, gdy gleba jest rozmarznięta, można wysiewać bezpośrednio do gruntu nasiona warzyw odpornych na chłody tj. groch, bób, wczesne odmiany marchwi, pietruszki, pasternaku, cebuli, szpinaku, kopru, rzodkiewki i rzepy. Zagony należy przykryć agrowłókniną, co podniesie temperaturę gleby i ograniczy odparowanie wody z jej powierzchni.
– wiosenne spulchnianie gleby
Bardzo ważnym zabiegiem jest spulchnianie gleby. Zabieg ogranicza parowanie wody z głębszych warstw gleby. Jego wykonanie jest możliwe, gdy gleba nie maże się, a na jej powierzchni nie ma śniegu i stojącej wody. Stosując kompost lub wapno należy je dobrze wymieszać z glebą unikając zbyt głębokiego przekopania. Płytkie przekopanie lub spulchnienie wykonujemy na zagonach, na których rosły nawozy zielone.