Kwiecień

Ogród Ozdobny:


– wiosenne porządki

Z roślin zdejmujemy zimowe okrycia, spod krzewów i drzew wygrabiamy zeszłoroczne liście, rozgarniamy kopczyki spod róż, przycinamy zaschnięte pędy.
– nawożenie roślin
Można już zasilać wiosennymi nawozami mineralnymi o przedłużonym działaniu oraz organicznymi, takimi jak kompost starsze rośliny, posadzone klika lat wcześniej, i te młode, posadzone jesienią w poprzednim okresie wegetacyjnym i dobrze już ukorzenione.
– pierwsze koszenie trawnika
.Jest wilgotno i coraz cieplej, więc zielona murawa szybko rośnie. W kwietniu trawa jest już na tyle wysoka, że można przeprowadzić pierwsze koszenie. Często koszony trawnik jest zwarty, trawy są rozkrzewione i silne. Jeżeli na trawniku goszczą chwasty dwuliścienne, jak babka czy mniszek, usuńmy je niezwłocznie.
– porządkujemy oczko wodne
.W kwietniu temperatura wody w oczku wodnym szybko się podnosi, dlatego wszystkie martwe pędy i liście należy jak najszybciej usunąć, aby zapobiec ich rozkładowi. Przeglądamy również stan przezimowania roślin znajdujących się w oczku. Martwe rośliny usuwamy a w ich miejsce sadzimy nowe. Przerzedzamy także zbyt rozrośnięte rośliny. W oczku wodnym powinno być 35% wolnej przestrzeni.

Balkony i Tarasy:


– nawozimy rośliny w pojemnikach

Rośliny w pojemnikach szybko wykorzystują składniki pokarmowe, dlatego należy pamiętać o ich zasilaniu. Można stosować nawozy wieloskładnikowe lub wolnodziałające. Pamiętamy również o systematycznym podlewaniu. Jeżeli wymagają przesadzenia, to teraz jest odpowiednia pora na ten zabieg. Po przesadzeniu roślin wznawiamy nawożenie ich po dwóch tygodniach.
– hartujemy rośliny
Fuksje, pelargonie, plektrantusy czy uczepy można zacząć hartować, wystawiając je w pogodne dni na zewnątrz. Fuksje lubią miejsca cieniste.

Sad:


– wiosenne szczepienie

W tkankach roślin zaczynają krążyć soki i drzewa budzą się z zimowego snu. To idealny czas na wykonanie wiosennego szczepienia drzew owocowych (kożuchówka lub szczepienie za korę). Dzięki takiemu szczepieniu możemy zamiast słabo plonującej odmiany uzyskać drzewo z inną, cenną odmianą. Możemy również na jednym drzewie zaszczepić wiele odmian. Dobrym gatunkiem do przeprowadzenia tego szczepienia jest jabłoń. Możemy uzyskać drzewo, na którym będą wyrastały jabłka letnie, jesienne lub zimowe. Kożuchówka polega więc na tym, by umiejętnie połączyć dwie różne części roślin, które po zrośnięciu będą tworzyły jedną całość.
– cięcie sanitarne
Inną nazwą tego zabiegu jest cięcie zdrowotne, bo zasadniczym jego celem jest poprawa zdrowotności drzew i krzewów owocowych. Polega ono przede wszystkim na regularnym usuwaniu wszystkich porażonych części roślin. Bardzo ważna jest więc dokładna obserwacja roślin. Wycinamy zawsze miejsca zmienione chorobowo, bo są one praktycznie nie do wyleczenia. Pamiętajmy, że złamana gałąź czy uszkodzona kora jest miejscem wnikania patogenów. Wycinamy zawsze gałęzie nadłamane lub z widocznymi objawami żerowania szkodników. Pamiętajmy również o tym, by wszystkie wycięte części zbierać spod drzewa, aby szkodniki nie wróciły z powrotem.

Warzywnik:


– hartowanie rozsady

Zabieg ten uchroni młode rośliny posadzone do gruntu przed przemarznięciem. Hartowanie powinno trwać 10-14 dni, w czasie których stopniowo obniżamy temperaturę poprzez wietrzenie szklarni lub wystawianie rozsady na zewnątrz i ograniczamy jej podlewanie. U gatunków wrażliwych na jarowizację stosuje się ograniczenie podlewania, bo przechłodzenie młodych roślin kapust, kalarepy i selera może spowodować wcześniejsze wytworzenie pędów kwiatostanowych.
– w gruncie i szklarni
Możemy już siać i sadzić z rozsady gatunki o niewysokich wymaganiach termicznych, tj. sałatę, endywię, rzodkiewkę, kalarepę i kapusty. Pod osłonami jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu, zaczynamy produkcję rozsady warzyw ciepłolubnych przeznaczonych do uprawy polowej: pomidorów, papryki, ogórków czy melonów. Po 2-3 tygodniach od wysiewu nasion rośliny należy pikować (kapustne po 10-14 dniach), przesadzając je do doniczek lub wielodoniczek. Przed sadzeniem roślin spulchniamy glebę i rozsiewamy nawozy.
– zabiegi przyśpieszające kiełkowanie
Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, można je moczyć lub podkiełkowywać. Zabiegi te polegają na moczeniu materiału siewnego przez 24 godziny w letniej wodzie (25-30º) lub na pozostawieniu go w wodzie do czasu, gdy około 30% nasion wytworzy niewielki kiełek. Wówczas materiał siewny należy delikatnie osuszyć, zaprawić i jak najszybciej wysiać. Zabiegi te stosuje się w przypadku warzy o długim okresie kiełkowania, tj. marchew, pietruszka czy seler. Można je stosować również w przypadku cebuli i szparagów. Jednak w przypadku szparagów korzystniejszym zabiegiem jest stratyfikacja nasion w letniej wodzie przez 2-3 dni, następnie wymieszaniu ich z wilgotnym piaskiem w proporcji 1:3 i pozostawieniu przez 5-6 tygodni w temperaturze 0-5ºC do momentu wytworzenia kiełków.
– zapobieganie chorobom
Zaprawianie nasion to jeden z najtańszych sposobów walki z niektórymi chorobami. Możemy zastosować zaprawy chemiczne lub ziołowe, jednak te ziołowe nie zawsze są skuteczne.