Sierpień

 

Ogród Ozdobny:

– cenny kompost

Kompost zwiększył już swe rozmiary i aby zachodził w nim prawidłowy proces fermentacji, zgromadzona materia organiczna musi mieć odpowiednia wilgotność. Podczas upałów pryzma przesycha i proces fermentacji może zostać zahamowany. Dlatego należy pamiętać o polewaniu kompostu wodą (z umiarem).
– rozmnażanie wegetatywne iglaków
W sierpniu możemy pobierać sadzonki z jałowców, żywotników, cyprysików i innych roślin iglastych. W tym celu odrywamy wraz z tzw. piętką 6-10 cm wierzchołki tegorocznych przyrostów. Piętka to fragment starszego pędu. Koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu dla roślin iglastych i umieszczamy w podłożu dla sadzonek lub torfu. Proces ukorzeniania najszybciej zachodzi w temp. 28-22ºC. Sadzonki trzeba przykryć folią dla zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza.
– koniec nawożenia azotem
W sierpniu kończymy zasilanie roślin nawozami azotowymi. Azot pobudza rośliny do wzrostu, a o tej porze roku nie jest to wskazane, ponieważ przed zimą tegoroczne przyrosty muszą zdążyć zdrewnieć. W przeciwnym razie mogą wystąpić duże szkody mrozowe.
– przycinamy przekwitające byliny i krzewy
Zaschnięte zbrązowiałe kwiatostany usuwamy, nadając jednocześnie całej roślinie ładny kształt. Cięcie pobudza rośliny do ponownego kwitnienia jesienią.
– wykopujemy szafirki
Rozmnażamy mocno rozrośnięte kępy szafirków. W lipcu ich liście zżółkły i zaschły, a cebule są w uśpieniu. Wykopane cebule przechowujemy do jesieni w suchym, przewiewnym i ocienionym miejscu, najlepiej w temperaturze 18-20ºC.
– czas na cebulowe
Okres sadzenia cebul rozpoczynają zimowity i lilia biała. Ta ostatnia jeszcze przed zimą musi wydać rozetę liści. Lilia biała dobrze rośnie na glebie wapiennej i żyznej na stanowisku słonecznym. Cebule sadzi się płytko pod ziemią, nie głębiej niż na 3 cm. Zimowity sadzi się na głębokości 10 cm. Zakwitną niedługo po posadzeniu.
– ostatnie cięcie żywopłotów
W sierpniu można przystąpić do ostatniego w tym sezonie cięcia żywopłotów.

 

Balkony i Tarasy:

– przygotowujemy sadzonki

Ze zdrowych okazów pelargonii, uczepu, surfinii i fuksji można już pobierać sadzonki. Powinny mieć długość 10-12 cm i co najmniej dwa węzły, czyli miejsca, z których wyrastają liście. Po usunięciu pąków kwiatowych sadzonki umieszczamy w podłożu składającym się z mieszanki torfu i piasku. Sadzonki okrywamy folią i ustawiamy w jasnym, ale nienasłonecznionym miejscu. Po około 2 tygodniach można już przesadzić ukorzenione sadzonki do doniczek z ziemią. Przed zimą sadzonki trzeba będzie 2-3-krotnie uszczykiwać w celu rozkrzewienia się rośliny. Przez zimę przechowujemy je jako matecznik w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

 

Sad:

– owoce z rumieńcem

Owoce są smaczne tylko wtedy, gdy są właściwie odżywione i odpowiednio wyrośnięte. Najładniejsze owoce wyrastają zawsze w górnej części korony. Dzieje się tak dlatego, że są dobrze doświetlone. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na wybarwienie, a pośrednio także na aromat i zawartość cukrów, jest słońce. Owoce, które dojrzewają w pełnym słońcu są smaczne, słodkie i mają ładnie wykształcony rumieniec. Natomiast owoce ze środka korony, gdzie kryją się wśród gąszczu liści, z reguły są mniejsze, a także zwykle bardziej kwaśne. Jednym ze sposobów na poprawę wybarwienia nie tylko jabłek, ale również gruszek czy brzoskwiń jest przeprowadzenie w określonym terminie tzw. cięcia na owoc. Polega ono na wycięciu części wyrosłych od wiosny pędów w celu doświetlenia wnętrza korony. Wycinamy zatem większość wilków, które są i tak bezproduktywne, bo nie zawiązują się na nich owoce. Wycinając część pędów w okresie późnego lata, będziemy mieli również ułatwione cięcie w okresie zimy.
– ciecie letnie winorośli
Winorośl jest silnie rosnącym pnączem, które wymaga corocznego i silnego przycinania. Jeżeli krzew będzie spełniał tylko rolę ozdobną, cięcia można zaniechać. Jeżeli jednak zależy nam na owocach, nie powinniśmy zapominać o sierpniowym podcinaniu pędów. Sztuka przycinania winorośli rozwijała się i ewoluowała przez wiele stuleci. W zależności od rejonu uprawy winorośli powstawało mnóstwo różnych metod formowania pnączy. Aby uzyskać obfite plony i dobrą jakość jagód, w pierwszej kolejności przycinamy pędy, na których zawiązały się grona. Zwykle są one za długie, przez co nadmiernie zacieniają cały krzew. Skracamy je za szóstym zdrowym liściem, licząc od grona. Pozostawienie kilku liści służy wykarmieniu dojrzewających gron. W sierpniu widać już bardzo wyraźnie miejsca z zawiązkami przyszłych owoców, dlatego przycinanie w tym terminie jest bardzo proste. Krzewy nadmiernie zagęszczają się także wtedy, gdy wyrasta za dużo pędów z katów liści. Są to tzw. pasierby, które także należy wycinać lub skracać za pierwszym liściem. Letnie cięcie jest niezwykle ważne, bo dzięki niemu krzew stanie się luźniejszy, a słońce będzie lepiej docierało do gron. Zabieg wpływa więc pozytywnie zarówno na wybarwienie i smak jagód, jak i na zdrowotność krzewu, który staje się bardziej przewiewny, szybciej obsycha i jest mniej porażony przez choroby grzybowe.

 

Warzywnik:

– rozmnażanie warzyw cebulowych

W sierpniu możemy zająć się rozmnażaniem szczypiorku lub cebuli siedmiolatki. W przypadku tych warzyw bardzo skuteczna metodą jest podział kęp rosnących roślin na mniejsze, zawierające po kilka roślin. Tak przygotowane kępy sadzimy w rozstawie 20×30 cm. Cebule siedmiolatkę sadzimy po 2-3 sztuki, natomiast kępki szczypiorku mogą zawierać więcej roślin. Po wysadzeniu należy ściąć cały szczypior, aby rośliny lepiej się ukorzeniły. U pozostawionych bez podziału roślin należy sukcesywnie usuwać pojawiające się pędy kwiatostanowe, ponieważ ograniczają one rozwój wegetatywny roślin.
– siewy i sadzeni trwają
Także w sierpniu można sadzić lub siać warzywa w poplonie. Należą do nich szpinak, roszponka, kapusta chińska lub pekińska, pietruszka naciowa oraz endywia, sałaty, kalarepa i jarmuż uprawiane z rozsady. Będzie można je zbierać w październiku, a nawet w listopadzie, w zależności od gatunku. Oczywiście jarmuż ma dłuższy okres wegetacji od pozostałych i może być zbierany także zimą (ze względu na swą mrozoodporność). Warzywa poplonowe warto uprawiać również z tego powodu, że zwiększają one ilość gatunków w zmianowaniu, co bardzo korzystnie wpływa na glebę i gatunki następcze. Sprzyja to zwiększeniu tzw. bioróżnorodności, na którą zwraca się obecnie coraz większą uwagę. Dodatkową zaletą uprawy warzyw poplonowych jest dostarczenie do swego jadłospisu świeżych warzyw bogatych w cenne witaminy, które doskonale sprawdzą się w okresie jesiennym, kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienia.
– pod szkłem i folią
W uprawach pod osłonami ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Warzywa należy regularnie wietrzyć, ponieważ temperatury powyżej 30-35ºC hamują wzrost roślin. W uprawie pomidora prowadzą do nierównomiernego wybarwienia owoców i tworzenia tzw. zielonej piętki, poprzez zahamowanie syntezy likopenu, ważnego składnika o działaniu przeciwnowotworowym. Dodatkowo zbyt duże różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy zaburzają gospodarkę wodną u roślin, co może powodować deformacje owoców i pękanie skórki pomidorów. U ogórka i papryki wywołują one korkowacenie skórki i zrzucanie zawiązków owoców. Cieniowanie szklarni czy tunelu powoduje rozproszenie promieni świetlnych, a uzyskuje się je przez bielenie obiektów roztworami kredy, malując je z zewnątrz. Prócz malowania kredą lub specjalnymi farbami (o przedłużonej trwałości) można wykorzystywać tzw. cieniówki – materiały o różnym zagęszczeniu oczek, ograniczające możliwość poparzenia roślin przy zbyt dużej intensywności nasłonecznienia. Cieniowanie obniża także temperaturę wewnątrz obiektu. Rośliny należy systematycznie zasilać nawozami, jednak należy pamiętać o nieprzekraczaniu określonych dawek. Najlepiej stosować płynne nawozy raz na tydzień, rozpuszczone w wodzie przeznaczonej do podlewania.
-warzywa wieloletnie
W sierpniu należy odmłodzić warzywa wieloletnie – dzielimy starsze kępy szczypiorku, karpy rabarbaru i sadzimy na nowym stanowisku. W przypadku szczawiu można wysiać go w nowym miejscu, ponieważ tego gatunku nie powinno się uprawiać dłużej niż przez 3-4 lata. Przez podział karp można także rozmnażać szparagi, jednak lepsze efekty uzyskuje się, sadząc wiosną jednoroczne karpy wyprodukowane z nasion na rozsadniku.
– ogławianie pomidorów
To ważny zabieg gwarantujący prawidłowy rozwój zawiązanych owoców. Uszczykuje się wierzchołki pędów, pozostawiając 1-2 liście za ostatnim dobrze wykształconym kwiatostanem. Należy także usuwać pędy boczne pojawiające się w kątach liści oraz kwiatostany rozwijające się na końcach gron z już wykształconymi owocami.