Maj

 

Ogród Ozdobny:

– siew do gruntu

Na początku miesiąca można wysiać wprost do gruntu rośliny jednoroczne, jak na przykład nasturcje, nagietki, lewkonie, portulaki, groszek pachnący i wilec. Należy jednak pamiętać, że będą kwiaty później niż te pochodzące z sadzonek wyprodukowanych wcześniej wiosną w szklarni. Regularnie co dwa miesiące można dosiewać maciejkę, będzie wtedy długo kwitła, rozsiewając wieczorem piękny zapach.
– siejemy rośliny do suszenia
Warto teraz wysiać nasiona roślin, które można zasuszyć. Najpopularniejsze to kocanki ogrodowe, tzw. nieśmiertelniki, suchlin różowy i suchlin roczny. Po wschodach należy rośliny przerywa.
– wysadzamy rośliny bulwiaste i kłączowe
Na początku miesiąca możemy wysadzać bulwy mieczyków, a w połowie miesiąca dalie. Przed posadzeniem można podzieli duże karpy. Każda część powinna mieć przynajmniej jeden dobrze wykształcony korzeń bulwiasty z fragmentem starego pędu i odnawiającym pąkiem. Dobrze jest zaprawić je środkiem grzybobójczym.
– nawożenie pogłówne bylin
W pierwszej połowie maja trzeba zasilić byliny, najlepiej stosując nawóz wieloskładnikowy. Rośliny kwitnące w drugiej połowie roku nawozi się po raz drugi na przełomie maja i czerwca.
– przycinanie krzewów
Krzewy kwitnące wczesną wiosną, jak forsycje, tawuły, berberysy, pigwowce czy tamaryszki, tnie się po kwitnieniu, w 2-3 letnich odstępach. Zabieg ten ma na celu niedopuszczenie do zbytniego rozrastania się krzewów i pobudzenie do kwitnienia w latach następnych. Podczas cięcia nadaje się krzewom ładny kształt. Pędy skracamy o 1/3 ich długości, tnąc nad pączkiem skierowanym na zewnątrz korony. Usuwamy pędy wybijające z podkładki i odrostów korzeniowych, gdyż będą zagłuszały odmianą szlachetną.

 

Balkony i Tarasy:

– druga zmiana

W połowie maja możemy wybujałe bratki zamienić na rośliny letnie. Begonie, pelargonie, lobelie, surfinie i petunie będą kwitły a do mrozów. Przed wystawieniem ich na stałe na zewnątrz warto je stopniowo zahartować, wystawiając tylko na dzień i zabierając na noc.
– pnącza jednoroczne
Godne rozpowszechnienia są pnącza, które kwitną bardzo długo i nie wymagaj zbyt mocnych podpór. Są to między innymi tunbergia, wilec trójbarwny i klapowany, kobea oraz pałczatka szorstka. Doskonale zarastaj wszelkie barierki balkonowe lub te zainstalowane przy schodach.

 

Sad:

– wiosenne lustracje drzew

Gdy na drzewach pojawia się pierwsze liście, widać już wyraźnie, czy drzewo dobrze zniosło zimę, czy też wystąpiły uszkodzenia. Pierwszym sygnałem świadczącym o uszkodzeniu tkanek jest pojawienie si na korze wycieków z gumy o charakterystycznym żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Wycieki świadczą o stanie zapalnym i mogą być następstwem zrakowaceń tkanek. Nieleczone tkanki obumierają i może to doprowadzi do zamierania całych części drzewa. Jedynym skutecznym sposobem ratowania rośliny jest wycięcie porażonej części. Najlepiej sierpakiem ostrym nożem wyciąć martwe tkanki aż do zdrowych części. Koniecznie należy zabezpieczyć całość środkiem do zabezpieczania ran. Preparat taki zawiera w swoim składzie środek grzybobójczy, który zapobiega ponownemu porażeniu. Po zimie widać często na starych drzewach odstając i popękaną korę. Dobrze jest taką korę przybić do pnia gwoździami z szeroka główką wtedy być może, kora zacznie się zrastać i uratujemy drzewo.
– nawożenie to podstawa W maju przypada czas intensywnego wzrostu roślin. Z paków wyrastaj pierwsze pędy, które potrafią pod koniec maja osiągnąć nawet 20 cm długości. Wymaga to od roślin wielkiego wysiłku. Aby drzewa i krzewy prawidłowo się rozwijały, potrzebują odpowiedniej zawartości składników pokarmowych w podłożu, w którym rosną. Wraz z plonami każdego roku odprowadzana jest część substancji mineralnych obieranych z gleby przez korzenie. Aby zrównoważyć ilość składników, konieczne jest okresowe nawożenie zarówno drzew, jak i krzewów. Najlepsze są nawozy pochodzenia organicznego, jak na przykład obornik, kompost lub używana do podlewania gnojowica. Ażeby składniki się nie ulatniały, rozłożony obornik można przykryć warstwą kory lub tylko delikatnie i płytko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Możemy użyć również nawozów mineralnych. Idealnym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe zawierające makro i mikroelementy. Tego typu nawozy stosujemy posypowo, wysiewając je koliście wokół pnia na powierzchnię zbliżoną do obrysu korony drzewa. Przemieszczanie składników w głąb jest bardzo wolnym procesem, dlatego ważne jest, by zasilać rośliny mniejszymi dawkami, ale za to co roku. Dodatkowe nawożenie jest szczególnie ważne, gdy gleba, w której rosną nasze rośliny jest słabej jakości.

 

Warzywnik:

– temperatura gleby

Ważnym czynnikiem decydującym o uprawie warzyw z siewu jest temperatura gleby. Dla warzyw o średnich wymaganiach termicznych powinna wynosi 8oC, co zwykle przypada w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia. Warzywa o wyższych wymaganiach termicznych powinny by siane później, pod koniec kwietnia lub na początku maja, gdy temperatura gleby będzie wynosić co najmniej 10-12oC. Niektóre rośliny warzywne zaleca się siać w połowie maja, ponieważ są one szczególnie podatne na niekorzystne działanie niskich temperatur. Do warzyw tych należą ogórki, dynie, pomidory, papryka i fasola szparagowa. Jednak ze wzgldu na zmiany w przebiegu pogody należy sugerować si odczytem z termometru glebowego a nie prognozą pogody i data w kalendarzu.
– sadzimy pomidory
Druga połowa maja to idealny termin wysadzania wcześniej przygotowanej rozsady pomidorów. Należy pamiętać o wcześniejszym zahartowaniu roślin. Do sadzenia najlepiej wykorzystać rośliny 7-8 tygodniowe. Przy sadzeniu rzędowym najlepszą rozstawą dla roślin jest 70x90x50x60 cm, czyli w zagęszczeniu 8-12 sztuk na metr kwadratowy ( mniejsza dla odmian samokończących, większa dla wysokorosnących). Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Pomidory nie lubią świeżego wapnowania. Około dwa tygodnie po posadzeniu rośliny można zasilać, stosując saletrę amonową lub płynne nawozy wieloskładnikowe, jeśli nie zrobiliśmy tego w czasie sadzenia.
– wysiewamy fasole i dynie
Fasola jest roślin ciepłolubną, dlatego przy jej uprawie należy śledzić prognozę pogody. Przymrozki, a nawet temperatury 1-2OC, są dla tej rośliny szkodliwe. Pod uprawę należy wybrać miejsca osłonięte, jednak nie zacienione. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, szybko nagrzewającą się, ponieważ gleby ciężkie, zalewowe niezbyt sprzyjają rozwojowi fasoli. Dynia, podobnie jak fasola, jest również roślina ciepłolubną, jednak jej wymagania klimatyczne są mniejsze niż na przykład ogórka. Jednak temperatura 0oC jest równie szkodliwa. Warzywa te wymagaj także stanowisk osłoniętych, najlepiej o wystawie południowej, dobrze nasłonecznionej. Dynie można uprawia zarówno z siewu, jak i z rozsady. Nasiona wysiewa się gniazdowo, po 2-3 sztuki w rozstawie średnio 100×100 cm lub większej, podobnie jak przy sadzeniu rozsady. Najczęściej uprawiane są odmiany botaniczne dyni zwyczajnej, jak kabaczek, cukinia, patison. Jednak owoce dyń zawierają więcej składników, takich jak karotenoidy (między innymi witamina A).